از صفر تا صد قهوه! فواید و مضرات قهوه کدامند؟ | تغذیه سالم

از صفر تا صد قهوه! فواید و مضرات قهوه کدوما هستن؟

امروزه قهوه رو میشه پرطرفدار ترین نوشیدنی در دنیا به حساب آورد. قهوه نوشیدنی گیاهی است و از درخت قهوه بدست میاد. این نوشیدنی شکلای جور واجور متفاوتی داره که می تونه با سلیقهای جور واجور موافق باشه. قهوه دارای مقداری کافئینه که دلیل احساس سرحالی و انرژی در فرد مصرف کننده می شه. با دکتر سلام همراه باشین.

قهوه سبز چیه

قهوه سبز همون قهوه خامه که قبل از بودادن مورد استقاده قرار میگیره

خواص و مضرات قهوه سبز رو درکتابهای طب سنتی مورد مطالعه قرار می دیم که مخاطبان عزیز سایت بوعلی باب سلامتی با در نظر گرفتن منابع معتبر قهوه سبز رو مورد استفاده قرار بدن

فایده های درمانی قهوه سبز:

آب دم‏کرده قهوه رو بخورین. مدرّ بول و محرّک و بازکننده گرفتگی‏ ها هستش

قهوه سبز مسکّن غلیان خون و مسکّن حدّت صفرا و سودا و سوزوندن اون می‏باشه

واسه رفع مسمومیت از تریاک و فرآورده‏های تریاک و بقیه مواد مخدّر قهوه سبز خوبه و حالت چرت و خواب مسمومین رو از بین می‏برد

قهوه سبز تبهای عضوی رو آرامش می‏دهد

قهوه سبز بدن رو در مقابل ناراحتی‏های روحی مقاوم میسازه

قهوه سبز عمل هضم رو آسون می‏کنه

قهوه سبز بواسیر، احتناق روده، یرقان، وبا و جذام رو درمان می‏کنه

قهوه سبز سردردها و چشم دردها رو آرامش می‏دهد

قهوه سبز واسه درمان مالیخولیا خوبه

قهوه سبز ناراحتی‏ های مثانه، قولنج مثانه و کلیه رو برطرف میسازه

قهوه سبز واسه کسائی که خواب زیادتر از حالت طبیعی دارن خوبه و خواب اونا رو متعادل می‏کنه

قهوه سبز خشک‏ کننده رطوبات زیادی امعاء می‏باشه، قابضه و در قطع بعضی اسهال‏ها مؤثر واقع می‏شه.

خوردن دانه‏های خام و خام قهوه واسه رفع میگرن یا همی‏کرنیا و تب‏های نوبه‏ای خوبه.

یه قاشق قهوه بوداده رو با سه قاشق شکر در آب جوش حل کنین بعد یه برش لیمو در اون بندازین و بخورین. خستگی رو برطرف میسازه، سردردی که از خستگی باشه رو آرامش می‏دهد.

یه یا دو عدد قهوه بوداده رو در دهن خوب بجوید و بخورین. بوی سیر رو از دهن می‏برد.

انگشت‏ پیچ(شکلات سنتی) قهوه سبز با عسل واسه درمان سرفه بلغمی و مشکی‏ سرفه خوبه.

واسه درمان چشم دردی که از زکام باشه و یا زکام در موقع مالاریا. قهوه خام رو بجوشونین و با اون بخور بدین و نصف استکان اونو هم بخورین. بهبود حاصل می‏شه.

گرد کوبیده قهوه سبز واسه درمون سوختگی از آتیش و آب جوش نافعه.

ضماد قهوه سبز با عسل واسه بازسازی عضو از جا دررفته مصرف می‏شه.

قهوه سبز چیه

تذکر در مورد قهوه سبز و مضرات قهوه سبز:

مداومت در خوردن قهوه سبز ایجاد سردردهای طولانی می‏کنه،

قهوه سبز آدمایی که قلب ضعیف دارن اونا رو به خفقان گرفتار میسازه

قهوه سبز در دستگاه گوارش ایجاد نفخ می‏کنه

قهوه سبز ایجاد قولنج می‏کنه

قهوه سبز بدن رو آماده واسه دچار شدن به مریضی کابوس و مالیخولیا میسازه

قهوه سبز ریه رو خشک و خشن میسازه

قهوه سبز قدرت جنسی رو کاهش می‏دهد

قهوه سبز به خصوص واسه آدمایی که دارای طبیعت سرد و خشک هستن، واسه اشخاصی که ناراحتی عصبی دارن مضره.

نوشیدن آب پخته قهوه سبز باز کننده سدد و مسکن درد و گرمی و سوزش صفرا و سودا و پاک کننده اخلاط غلیظه.

قهوه سبز هم در تبهای خونی و صفراوی و سوداوی در اوایل و بعد از بروز حصبه و آبله و تب ربع خوبه.

قهوه سبز هم اینکه نافع یرقان و مدر بول و خشک کننده رطوبات و دافع سرفه بلغمی و نزلات و مقوی معده و نافع شکلای جور واجور سردرد و مالیخولیا، بواسیر و به قول حکیم عماد الدین محمود قهوه سبز نافع جذام می‏باشه.

نیمه بریان قهوه نافع اسهال و زیادی خواب و تشنگی زیاد است.

از ضررهای قهوه سبز اینه که سردرد همراه داره و هم باعث بیداری، لاغری، کم شدن منی، خفقان، نفخ، قولنج، مالیخولیا، کابوس و بواسیره. البته قهوه سبز واسه افراد سرد و رطوبتی مزاج و صاحبان اخلاط فاسد بسیار ضرر داره. و این ضررها بیشتر در کهنه بسیار بریان کرده مشکی باشه، نه خام اون.

صاحب مخزن گوید: حق اون هستش که بزرگ نمایی بسیار از دو طرف در منافع و مضار اون بیجا هستش و ضرر و منافعش بیشتر به مقدار خوراک، عادت، نو و کهنه بودن قهوه و مزاجهای جور واجور داره. چون قهوه واسه قلب ضرر داره، بهتره اونو با مروارید مصرف کنن و مخصوصا در بیماریهای حصبه و آبله.

مصلح قهوه سبز:

گفته‏ان: مصلح قهوه زنجبیل و نبات و گلابه. انطاکی نوشته: کسائی که قهوه رو واسه نشاط و رفع بیخوابی می‏نوشند باید همراه با اون شیرینی و روغن و پسته بخورن. کسائی که قهوه رو با شیر می‏خورند احتمال بروز برص در ایشون می‏باشه. مؤلف مخزن بهترین مصلح اونو عنبر اشهب و بعد زعفران نوشته(

بر اثر بو دادن، مواد قندی قهوه کاهش کلی پیدا می‏کنه و به ۱/ ۱ درصد می‏رسد. بر اثر بو دادن، ماده‏ای به نام کافئون در دانه قهوه به وجود می‏آید که یه جور روغن فرّار، سنگین، قهوه‏ای و بسیار معطّره.

عمل فیزیولوژیکی و سمیّت قهوه: روی جریان گردش خون اثر کرده، ضربان نبض و انرژی انقباضات ماهیچه دل رو به‏طور محسوسی افزایش می‏دهد ترشح و دفع ادرار رو زیاد می‏کنه.

مصرف زیاد قهوه عوارضی داره مخصوصا در افراد عصبی به‏وجود می‏آورد مانند اینکه موجبات بیخوابی، طپش قلب، درد معده، سوء هاضمه، بی اشتهایی، احساس صداهایی در گوش، سرگیجه، مشاهده اشباحی در مقابل چشم، کابوس، لرزش، زیاد شدن عمل رفلکس‏ها، کم شدن تمایلات جنسی و ضعف عمومی رو جفت و جور می‏کنه. با قطع شدن مصرف قهوه، مشکلات نامبرده عادیًا از بین می‏رود ولی در این مورد باید حساسیت افراد در مقابل مصرف قهوه هم به حساب آورده شه.

فایده های درمانی قهوه سبز :

قهوه سبز کمتر به مصارف درمانی می‏رسد فقط از خیسانده اون بعضی وقتا واسه رفع رماتیسم و از گرد اون به‏عنوان تب بر استفاده به عمل می‏آید.

از قهوه بو داده به‏عنوان نیرو دهنده در رفع ضعف قوا، درزمان دوران مریضی حصبه و در بعضی بیماریهای ریوی مانند ذات الریه و هم اینکه در رفع سردردهایی که پس از مصرف غذا حاصل می‏شه، استفاده می‏شه.

از قهوه در رفع مسمومیت‏های به وجود اومده به وسیله مصرف الکل، مخصوصا در مسمومیت‏های تریاک استفاده به عمل می‏آید. دم کرده گرم اون، طعم بد بعضی از فرآورده‏های دارویی مانند سولفات منیزی و املاح کینین رو مخفی میسازه. گرد قهوه اثر قابض و ضد عفونی کننده داره و از اون، جهت رفع بوی بعضی از ترکیبات دارویی و هم اینکه مخفی ساختن بوی یدوفرم می‏توان استفاده کرد.

کافئین اثر مقوی قلب و مدرّ داره و در ضعف قلب به وجود اومده به وسیله بیماریهای عفونی مثل ذات الریه و تب حصبه و هم اینکه در سنکوپها، آب آوردن انساج و خیزهای سطحی بدن اثر به درد بخور ظاهر می‏کنه. به‏علاوه کافئین دارای اثر نیرو دهنده سیستم عصبی و ماهیچه‏ایه و از اون در رفع بعضی دردهای عصبی و هم اینکه ضف اعصاب استفاده می‏شه.

صور دارویی:

قهوه سبز به‏صورت خیسانده ۲۰ گرم در ۱۵۰ گرم آب سرد و صاف کردن پس از ۱۲ ساعت یا گرد اون به‏صورت کاشه‏ های شامل ۲۵/ ۰ گرم مصرف می‏شه. قهوه بو داده به‏ صورت دم کرده، شربت و تنقیه به کار می‏رود.

کافئین در مصارف داخلی به مقادر ۵۰/ ۰ تا ۵۰/ ۱ گرم در ۲۴ ساعت به‏صورت کاشه، حب، شربت یا محلول خیلی وقتا ۱ تا ۲۵/ ۰ گرم در افراد بالغ مصرف می‏شه. مصرف بیشتر از اندازه قهوه می‏تونه عامل مهمی در ایجاد سکته قلبی در مردان شه. اداره بهداشت برلین اعلام کرد: مصرف زیاد قهوه، در بالا رفتن چربی خون و در نتیجه، سکته‏های قلبی مردان مؤثره.

منبع: خبر پو

منبع :

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *