از شیر گرفتن کودک در ۱۰ حرکت | تغذیه سالم

از شیر گرفتن کودک در ۱۰ حرکت

هوا رو ازم بگیر؛ شیر مادر رو نه!

کار سختیه اما همه مادرها در آخر باید روزی کودک شون رو از شیر بگیرن. بچه ها باید عادت کنن از غذای خونواده بخورند تا رشد سریع تری داشته باشن.

از شیر گرفتن نوزاد معمولاً کار ساده ای نیس چون جدای از شیر خوردن، کودک وابستگیایی به مادر و آغوش اون پیدا کرده که خیلی راحت از اون دل نمی کنه. بعضی از بچه ها خیلی راحت شیر خوردن رو ترک می کنن اما یه سریای دیگه در دوره ای طولانی و با سختیای بسیار، راضی به خوردن غذاهای دیگه می شن. بعضی از اصول روان شناختی می تونه واسه از شیر گرفتن کودک از شیر مادر اثر داشته باشه.

 

۱-از شیر گرفتن بچه وقت و صبر می خواد

اون از وقتی که پا به دنیا گذاشته، در آغوش مادر قرار گرفته و شیر اونو خورده. طبیعیه که خیلی راحت نمی تونه از اون دل بکنه. پس بهتره یه بازه وقتی چند هفته ای رو واسه ترک شیر، واسه اون در نظر بگیرین. در این دوران باید برنامه های خاصی تدارک ببینین چون بچه ها معمولاً بداخلاق می شن. آرامش خود رو حفظ و تلاش کنین رفتاری آگاهانه در برابر اونا داشته باشین. اگه قرار باشه با اولین گریه و فریاد دوباره به اون شیر بدین، هیچ وقت موفق نمی شین.

 

۲- قبل از اون که کودک رو از شیر بگیرین، اونو به غذا خوردن و نوشیدن مایعات با لیوان عادت بدین

این موضوع باعث می شه که واسه ترک خوردن شیر مادر مجبور به تحمل سختیای غذا خوردن با قاشق و چنگال نشه. واسه اون سرویس غذاخوری جداگونه ای، با طرحای کودکانه و رنگای خوشحال و تند بخرین.

در زمونه ای که می خواید اونو از شیر بگیرین، از پدر خونواده بخواین به اون غذا بده یا وقتایی که شیر می خواد، اونو در آغوش بگیره و بیرون از خونه ببره

به جای لیوانای شیشه ای هم که واسه بچه ها خطرناکه، می تونین از قمقمهای رنگی پلاستیکی استفاده کنین. این وسایل حواس بچه ها رو پرت و به دلیل جذابیتایی که داره، اونا رو به خوردن غذا و نوشیدن مایعات تشویق می کنه.

 

۳- کم کم فاصله وقتی شیر دادنا رو بیشتر کنین

صبحا وقتی کودک از خواب بیدار شد به اون شیر بدین و نوبت بعدی رو تا جایی که امکان داره به تأخیر بندازین. در این حالت خود به خود، تعدادی از دفعات شیردهی حذف می شه. البته باید این زمان رو با خوراکیای مقوی و میوه ها پُر کنین. اگه گرسنه بمونه حتماً بازم به سراغ شما میاد.

 

۴- اگه شاغلین و کودکتون عادت کرده که در جا و زمان خاصی شیر بخوره، باید حواستون به زمان باشه

در ساعتای شیردهی تلاش کنین خود رو مشغول نشون بدین عوضش کمی آب میوه یا یه لیوان شیر رو واسه نوشیدن در اختیار کودک بذارین. بهتره واسه این کار نوشیدنی مورد علاقه اونو انتخاب کنین تا با تمایل اونو بخوره. اگه بیشتر اوقات در جای خاصی از خونه به اون شیر می دادین، تلاش کنین دکوراسیون خونه رو تغییر بدین. با این کار چیزایی که اونو یاد شیر خوردن میندازه از خاطرش میره.

۵- در برنامه های روزانه اون تغییرهایی به وجود ورید

اونو زمان بیشتری خارج از خونه نگه دارین تا در عادتای اون تغییر ایجاد شه. کودک رو بیشتر به خونه پدر و مادربزرگش یا به پارک ببرین. بچه ها در این سنین خیلی راحت با جانشینا کنار می یند پس تلاش کنین روش ها و کارای مناسبی رو براش در نظر بگیرین.

 

۶- از همسرتون کمک بگیرین

از اون بخواین وقت بیشتری رو با بچتون بگذراند. در زمونه ای که می خواید اونو از شیر بگیرین، از پدر خونواده بخواین به اون غذا بده یا وقتایی که شیر می خواد، اونو در آغوش بگیره و بیرون از خونه ببره. پدر می تونه شبا بچتون رو بخوابونه و در کنار اون باشه چون خیلی از بچه ها عادت دارن با مکیدن سینه مادر خود به خواب برن.

 

۷- اگه امکان داره، اونو با پدر و مادربزرگش یا یکی از اعضای خونواده که با اون صمیمیت بیشتری داره، به مسافرت بفرستید

دور بودن اون از فضای خونواده ممکنه خیلی از عادتای اونو از سرش بندازه. قبل از انجام این کار مطمئن شید که اون می تونه چند روز بدون شما و در محیطی غریب خیلی راحت زندگی کنه. این در مورد بعضی از بچه ها قابل اجرا نیس چون جدایی شون از پدر و مادر، حس بی اعتمادی رو در اونا به وجود می ورد.

 

۸- در طول روز وقت بیشتری به کودکتون اختصاص بدین

اون در تموم مدت شیر خوردن به بوی بدن مادر و صدای ضربان قلب اون عادت کرده؛ این عوامل به اون آرامش میدن. با اون بازی کنین، اونو در آغوش بگیرین، از اون بخواین در کارای خونه به شما کمک کنه.

می تونین از قمقمهای رنگی پلاستیکی استفاده کنین. این وسایل حواس بچه ها

رو پرت و به دلیل جذابیتایی که داره، اونا رو به خوردن غذا و نوشیدن مایعات تشویق می کنه

مرتب تکرار کنین که اون در حال بزرگ شدنه و باید بعضی از عادت هاش رو ترک کنه. در این حالت کمتر ضربه روحی می خوره و روابط مادر و بچه هم دچار مشکل نمی شه.

 

۹- در روشای سنتی، مادران موادی مانند فلفل رو به نوک سینه خود می زدن تا کودک از خوردن شیر دوری کنه

بعضی از بچه ها اونقدر به شیر مادر وابسته ان که حاضرن تندی و تلخی رو به جون بخرن اما دست از شیر خوردن برندارند. واسه انجام این کار حتماً با متخصص کودکان مشورت کنین. داروهای گیاهی خواص و عوارضی دارن که ممکنه واسه کودک شما مضر باشه.

 

۱۰- تلاش نکنین خود رو مریض و سینه تون رو زخمی نشون بدین

با این کار کودک ناراحت می شه و ممکنه از وضعیت پیش اومده بترسد و وحشت کنه. در این حالت نه فقط مشکلی حل نمی شه بلکه موضوع جدیدی به مشکلات خود اضافه کردین. بچه ها در زمونه ای که از شیر مادر تغذیه می کنن، وابستگیای عاطفی شدیدی پیدا می کنن و این رفتار شما به اونا آسیب می زنه.


منبع : tebyan.net

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *