از شیر مادر تا هات داگ | تغذیه سالم

جدید ترین تحقیقات نشون داده ، بسیار از کودکان مخصوصا در کشورها غرب ، حت قبل از ۲ سالگ رژیم غذای ناجور دارن. رژیم غذای ناجور یعن چرب ، نمک و قند فراوون و میوه و سبزیجات خیل کم .

تحقیقات جدید حکایت از اون داره که پیتزا، نوشابه ، آب نبات و سیب زمین سرخ کرده درفهرست رژیم غذای کودکان نوپا وشیر خوار قرار گرفته.

این درحاله که کودکان یک تا ۲ سال حدود ۰ کالر در روز نیاز دارن، اما بررسا نشون م دهد اندازه کالر دریافت این کودکان ۱۲۲۰ کالر در روزه ؛ یعن دست کم ۳۰ درصد کالر اضافه!

آمارها نشون م بدن در کشور مثل امریکا از هر ۵ نفر یه نفر چاقه. جالبه بدونین این آمار نسبت به اواسط دهه ۸۰ دو برابر شده.

جود شیلد، کارشناس تغذیه کودکان م گوید: بچه ها به بزرگترها نگاه م کنن و اونا رو الگو قرار م بدن. در واقع هرچه بزرگترها بکنن، اونا هم انجام م بدن؛ پس باید سع کنیم الگوها غذای رو دربزرگسالان اصلاح کنیم.

تقریباً درهمه فرهنگا این طور جا افتاده که باید به بچه ها  کوچیک به اندازه زیاد غذا داد. اما همین موضوع باعث م شه کودکان زیادتر از اندازه چاق شن و این چاقی و اضافه وزن تا بزرگسالی همراه اونا باشه و واسه اونا دردسر ساز شه.

تو یه مطالعه خیلی مهم، با تعدادی از والدین به صورت اتفاقی و بدون هماهنگی قبلی تماس گرفته شد و از اونا در مورد این که کودکشون ( ۴ ماهه تا ۲ ساله ) در همون روز چه چیزایی خورده، سوال شد.

معلوم شد یه سوم بچه های زیر ۲ سال در روزی که از پدر و مادر اونا سوال شده ، هیچ نوع میوه و سبزیجات مصرف نکرده ان و اونایی هم که سبزیجات مصرف کردن، چیزی که خورده ان چیزی نبوده جز سیب زمینی سرخ کرده !

تحقیقات گذشته در امریکا نشون میدن ، ۹ درصد کودکان ۹ تا ۱۱ ماهه و ۲۰ در صد کودکان ۱۹ تا ۲۴ ماهه دست کم روزی یه بار سیب زمینی سرخ کرده مصرف می کنن و غذای کلی ۷ درصد کودکان ۹ تا ۱۱ ماهه و ۲۵ در صد کودکان بالای یه سال رو شکلای جور واجور ژامبون ، سوسیس و کالباس و هات داگ تشکیل میده.

هم اینکه تحقیقات نشون داد ، بیشتر از۶۰ در صد کودکان یکساله دست کم روزی یه بار شیرینی و آب نبات و دسرمصرف می کنن و ۱۶ در صد این کودکان یه بار در روز پفک می خورن. هم اینکه ۳۰ تا ۴۰ در صد کودکان ۱۵ ماهه به بالا هم روزی یه بار آبمیوه شیرین و ۱۰ درصد اونا نوشابه مصرف کنن. نباید از یاد برد سلیقه و میل غذایی بچه ها عموما در ۲ تا ۳ سالگی شکل میگیره، پس ، این سن بهترین سن واسه آموزش یه رژیم غذایی مناسب است . این درحالیه که تحقیقات نشون داده بعضی والدین ، آسونترین و روشن ترین الگوهای غذایی رو از یاد بردن. مثلاً

۲۹ درصد نوزادان زیر ۴ ماه ، غذاهای جامد می خورن !

۱۷ در صد نوزادان زیر ۶ ماه آب میوه می خورن !

۲۰ در صد کودکان زیر ۱ سال، شیر گاو می خورن!

همه این آمارها یه زنگ خطر نیس؟

منبع : tebyan.net

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *