از شبه افیونى ها چه می دانید؟ | بیماری

: شما از شبه افیونى هاا چه میدونید؟برخى از مواد شبه افیونى مانند مرفین و کدئین به طور طبیعى در تریاک وجود دارن. مواد شبه افیونى دیگه مانند هروئین با اضافه کردن مواد شیمیایى دیگه به مرفین ساخته مى شن.البته امروزه بسیارى داروهاى شبه افیونى از تریاک استخراج نمى شن بلکه به طور مصنوعى ساخته مى شن.

 

از جمله دارو هاى شبه افیونى که شرکت هاى دارویى اونا رو مى کنن مى توان به اوکسى کدون، مپریدین، هیدروکودون و هیدرومرفین اشاره کرد.تریاک ماده اى صمغ ماننده که از تخمدان  گل گیاه خشخاش به دست مى آید و معمولاً به صورت تیکها یا گرد قهوه اى تیره عرضه مى شه و معمولاً تدخین یا خورده مى شه.

 

 

هروئین به صورت گردى سفید یا مایل به خرمایى ارائه مى شه.پزشکان و دندانپزشکان شبه افیونىا رو براى آرامش دادن درد هاى زیاد یا طولانی ناشى از بیمارى، جراحى یا جراحتا تجویز مى کنن.داروهاى شبه افیونى هم اینکه براى تخفیف دادن سرفه متوسط تا شدید و اسهال  به کار مى روند.

 

شبه افیونى هایى مانند متادون و بوپرونورفین براى درمون اعتیاد به شبه افیونى هاى دیگه مانند هروئین کاربرد دارن.یه علامت اخطار دهنده در این مورد تجدید تکراری نسخه این داروها هستش. افرادى که این دادا رو مورد سوءمصرف قرار مى بدن ممکنه به پزشکان جور واجور مراجعه کنن و از هر کدوم از اونا نسخه این داروها رو بگیرن.

 

 

این داروها هم اینکه از داروخانه ها هم دزدیده شده و در خیابون به فروش مى رسند، خود شاغلان حرف پزشکى هم که به این داروها دسترسى دارن در خطر سوءمصرف این داروها قرار دارن و ممکنه به اونا وابسته شن.هنگامى که شبه افیونىا براى تخفیف دادن درد خورده مى شن،

 

طول مدت اثر اونا تا حدى طبق نوع مصرف شده فرق داره، هرچند به طور کلى یه دوز واحد بسیارى از این مواد مى تونه براى چهار تا پنج ساعت درد رو آرامش دهد.همه مواد شبه افیونى به خصوص هروئین هنگامى که در مقادیر زیاد مصرف شن یا هنگامى به همراه بقیه داروهاى کنترل کننده مغز مانند الکل یا داروهاى بنزودیازپینى مانند دیازپام مصرف شن.

منبع :

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *