از شامپوی ضد شپش اینطوری استفاده کنید | بیماری

: از شامپوی ضد شپش اینطوری استفاده کنین

: شپش هم در نوع خودش واسه آدم آزار دهندست و میتونه آدم رو درگیر کنه.انسانی که شپش داره همیشه به دنبال راه حلی واسه رفع اون هستش،از شامپوهای ضد شپش گرفته تا داروها و … .اگرم می خواید از شامپوهای ضد شپش استفاده کنین،دست کم باید روش درست به کار گیری اونو بدونین تا بتونین تاثیرگذاریش رو ببینین.

تقریبا همه مادران بعد از اینکه میفهمن سر کودک شون شپش گرفته، قبل از به کار گیری روشای خونگی به سراغ شامپوای مخصوص درمان شپش سر می رن. با این حال خیلی از اونا چگونگی درست به کار گیری این شامپوا رو نمی دونن و یا در مراحل به کار گیری شامپو اشتباه می کنن و شپش سر بچه شون درمان نمی شه. پس ما از دکتر وحیده صباغی، دکتر عمومی، چگونگی درست شامپو زدن واسه درمان شپش سر کودک، مراحل و نکات مربوط به اونو پرسیدیم.

دکتر صباغی به کار گیری شامپوای مخصوص شپش سر رو به ترتیب زیر پیشنهاد می کنه:

۱- مادر باید موای کودک رو نمناک کنن طوری که موای اون تر باشه و شامپو به همه موا آغشته شه.

۲- در مرحله بعد مادر باید با شونِه ریزی که در جعبه شامپو قرار داره یا شونهای دندانه ریزی که واسه تقسیم مو به کار میره، موای بچه رو خوب شونِه کنه. مادر می تونه واسه شونِه زدن بهتر، از لای دندانه هاشونِه، نخای نامرئی رد کنه چون باعث می شه تخم شپش بهتر به شونِه گیر کنه. این نخای نامرئی در خیاطی به کار می رن. اونا باید شونِه کردن رو به دقت از ریشه مو شروع کنن چون معمولا رِشکا نزدیک به ریشه موا قرار می گیرن. هم اینکه جاایی مانند پشت گوشا، پشت سر و شقیقها بیشتر دچار رِشک می شه. شونِه کردن مرحله بسیار مهمیه و موی بچه ها باید درست و دقیق شونِه شه.

۳- شامپو باید ۸ تا ۱۰ دقیقه روی سر بچه باقی می مونه و در این ۱۰ دقیقه مادر باید موی سر بچه رو شونِه کنه. بهتره این کار در حموم اجام شه تا مادر بتونه به وسیله آب تخمای شپش رو بشورد. معمولا روی برچسب شامپوا درج شده: فاصله ۷ روزه یا دوهفته ایِ بینِ دو وعده شامپو زدن، باید  ۱۰ روز باشه. در فاصله بین دو بار شامپو زدن، مادر اجاز نداره دوباره از شامپو استفاده کنن چون جذب پوستی می شه و ما اصلا نمی تونیم اجازه بدیم اندازه سموم بدن بچه زیاد شه.

۴- در فاصله بین دو وعده شامپو زدن (فاصله ۱۰ روزه تا دوهفته ای)، مادر می تونه از شونِه و سرکه استفاده کنه. به این صورت که شونِه رو به سرکه آغشته کنن یا اونو با به کار گیری افشانها به موای بچه بپاشد و شروع کنه به شونِه کردن موش.

مادران باید واسه شونِه کردن موای کودک حوصله به خرج بدن و حتی اگه نیم ساعت هم زمان برد این کار رو ادامه بدن. بعد از اون باید سرکه رو از روی سر بچه خوب بشورن تا روی پوستش نمونه و اونو دچار حساسیت نکنه.

۵- اگه پوست بچه به سرکه حساسه، می تونن اونو با آب رقیق کنن. مادران می تونن از سرکه روزی دو تا سه بار استفاده کنن چون از نظر شیمیایی مشکلی نداره و بهد از اون خوب سر بچه رو بشورند.

مرحله دوم درمان

اگه در مرحله دوم به سر بچه دو بار شامپوی پِرمِترین زدن و جواب نداد، مشخص می شه شپش به این شامپو مقاومه. در این شرایط مادران باید از محلول دایمِتیکون ۴ درصد (محلول دای لیس) استفاده کنن. این محلول مانند سس مایونز باید ۸ ساعت روی سر بمونه. روش به کار گیری اون به این صورته که این محلول رو به سر کودک می مالند و روی سر رو با پلاستیک فریزر یا کلاه مخصوص رنگ می پوشونن. اونا باید اجازه بدن محلول روی موای سر کودک خشک شه و بعد از ۸ ساعت اونو خوب شونِه کنن و بشورند.

مادران باید بدونن وقتی که موهای کودک آغشته به شامپو، سرکه یا سسه اونا رو شونِه کنن. چون شونِه باید همراه ماده ای باشه که سر به اون آغشته شده. معمولا اگه شامپوی پِرمِترین نتونه شپش سر بچه رو درمان کنه، باید موش رو کوتاه کنن.

با کوتاه کردن موی بچه، هنگام شونِه زدن، شونِه راحت تر از انتهای مو تا آخر مو میاد و شپشا رو جمع می کنه. از طرفی خونواده ها هم به موی بلند بچه شون حساس شدن و اصلا حاضر نیستن موی اونا رو کوتاه کنن. اگه موی کوتاه واسه بچه بهتره و شستشو و بازرسی اونم واسه دکتر آسون تر می شه. علاوه بر اون چون چشمون پزشکان به دیدن شپش آشناست می تونن اونو زود تشخیص بدن اما مطمئنا مادرانی که حوصله داشته باشن هر هفته حجم زیاد موای فرزندشون رو با دقت بررسی کنن خیلی کم هستن.

منبع :

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *