از شامپوهای رنگ مو چرا نباید استفاده کنیم؟ | بیماری

: از شامپوهای رنگ مو به چه دلیل نباید استفاده کنیم؟

یه متخصص پوست و مو گفت: سفید شدن مو ژنتیکیه. شرایط محیطی نقشی در سفید شدن مو نداره و در نتیجه پیشگیری نداره.

غفارپور متخصص پوست و مو در تشریح ساختمون مو گفت، ریشه یا به اصطلاح پیاز مو دارای سلولای زایگره که ساقه مو رو می سازه؛ ساقه مو از جنس ماده پروتئینی کراتین سخته که به دلیل پیوندهای موجود در اون، مستحکمه.

ایشون اضافه کرد: جنس ناخن و مو از کراتین سخته، در حالی که سطح پوست آدما رو ماده کراتین نرم تشکیل داده و اندازه کلسیم در استواری ناخن و تار مو نقشی نداره.

به گفته این متخصص پوست و مو، سلولای رنگساز یا “ملانوسیت” مو در قسمت زایگر قرار داره که ماده رنگین تولید می کنه؛ این ماده رنگین طبق نژاد افراد متفادته و در واقع هرچه پوست تیره تر باشه ماده ملامینه بیشتر تولید شده و رنگ مو تیره تر می شه.

غفارپور گفت: همزمان با افزایش سن، سلولای ملانوسیت در پیاز مو هم پیر شده و به سمت تولید رنگای روشن تر و در آخر تولیدنکردن اون جلو رفته و رنگ مو سفید می شه.

ایشون گفت: در بیشتر موارد ۵۰ درصد موهای آدمایی که در نزدیکی سن ۵۰ سالگی قرار دارن، سفید می شه اما مواردی هم هست که آدما به دلایل ژنتیکی و ارثی، قبل از رسیدن به سنین ۴۰ یا ۵۰ و از سن ۲۰ یا ۳۰ سالگی تماشاگر سفید شدن موهاشون هستن که به اون سفیدی زودرس می گن و راه پیشگیری نداره.

این متخصص پوست و مو با تأکید بر ضرورت دوری از به کار گیری شامپوهای رنگ کننده مو گفت: مثل این شامپوها شامل مقادیر زیادی املاح فلزی سنگین هستن که واسه بدن ضرر داره.

غفارپور تنها راه خلاص شدن از سفیدی مو رو رنگ کردن اون دونست و گفت: رنگ کردن مو و دکلره در سفید شدن زودرس مو و هم ازدیاد موهای سفید نقشی نداشته و واسه بدن هم مضر نیس.

ایشون هم اینکه گفت که اندازه سفیدی مو و هم زمان اون در زنان و مردان فرقی نداره و عوامل محیطی از جمله فشار عصبی، استرس و هم مواد غذایی در روند سفیدی مو تأثیری نداره.

.

منبع :

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *