از سی تی اسکن چه می‌دانید؟ | بیماری

از سی تی اسکن چه می دونین؟

در روش سی تی اسکن با به کار گیری صدها پرتو اشعه ایکس، عکسایی از قسمتای متفاوت یه عضو داخلی بدن گرفته می شه.

 

این روزا دیگه دلیل شایع مرگ ومیر، مریضی سل و آبله و وبا نیس، بلکه آدما با دستان خود وسیله پایان دهنده به زندگی شون رو جفت و جور می کنن. یکی از بیماریایی که در زمانای قدیم صدایی از اون به گوش نمی رسید، مریضی سرطان است. در حالی که امروزه میدونیم با افزایش سن خطر سرطان در حال زیاد شدنه. اما دلیل واقعی چیه؟

 

با پیشرفت علم پزشکی، راه های عادی تشخیص و درمان بیماریا بیشتر از قبل بررسی شده. مثلا، درصد روشای تشخیص و عکسبرداری بدن مورد تایید انجمن سلامت بین الملل یا همون NHSه. اما امروزه خیلی از کشورها واسه تشخیص بیماریای جور واجور بیشتر از قبل از راه اسکن کامل بدن استفاده می کنن.

 

اما این روش تشخیصی در کنار تموم فوایدش، امنیت هم داره یا خطراتی داره؟

 

روشای اسکن بدن

اسکن در کلمه به معنی "جستجو" و "انتشار امواج تو یه سمت مشخص" است که در علم پزشکی به خاطر بررسی وضعیت اعضای داخلی بدن ازش استفاده می شه.

 

شکلای جور واجور مختلفی از اسکن هست که عادی ترین و پرکاربردترین نوع اون در پزشکی، CT scan (سی تی اسکن) یا همون  پرتونگاری کامپیوتریه.

 

MRI (ام آر آی) یا همون عکسبرداری با رزونانس امواج مغناطیسی نوع دیگری از اسکنه که به خاطر اسکن کل بدن، کارایی کمتری داره.

ناهنجاریایی که خیلی از افراد بعد از انجام اسکنا و مخصوصا اسکن کل بدن گزارش می کنن بیشتر از اینکه مربوط به پرتوهای عکسبرداری باشه، از استرس و نگرانی فرد در زمان انجام اسکن کل بدن و ورود به تونل اسکن ناشی می شه

در روش سی تی اسکن با به کار گیری صدها پرتو اشعه ایکس، عکسایی از قسمتای متفاوت یه عضو داخلی بدن گرفته می شه. تجمع این امواج در هر قسمت از بدن، تصویر فقط بخش کوچیکی از اونو ایجاد می کنن و واسه بخش کوچیک دیگه لازمه این چند صد پرتو واسه دوباره تجمع یافته و تصویر دیگری رو بسازن.

 

سی تی اسکن می تونه تصویر قسمتای جور واجور بدن مثل کبد، ریه، عروق خونی، مغز و اعصاب و هم اینکه استخوانا رو جفت و جور آورد.

 

تابشا و تخریب DNA

انرژی هسته ای، بمبای هسته ای و حتی خطرات تاریکخانها واسه آدمایی که عکسا رو ظاهر می کنن، همه این رو به ما یاد بیاری می کنن که تابشا از هر یک جور که باشن، مخصوصا پرتوهای یونیزه کننده می تونن به بدن آسیب بزنن.

 

پرتوهای یونیزه کننده پرتوهای بسیار با نفوذ و پشت سر هم هستن. انرژی این تابشا اونقدر زیاده که خیلی راحت می تونه DNA سلولا رو تخریب کنه. این قدرت تاثیر بر DNAه که سرطان زایی اسکنای تکراری رو منجر می شه. شک نداشته باشین ما نخوایم تونست با اثرات اسکن بدن، مقابله کنیم.

 

بحث بر سر اینکه چه مقدار پرتو یونیزه کننده واسه بدن قابل تحمله، واسه سالای متوالی ادامه داشته. اما اون چیزی که امروز میدونیم اون هستش که تاثیرپذیری از مشکلات این تابشا با افزایش سن زیاد می شه.

 

پس از اونجایی که تنها عامل ایجاد سرطان تابشا نبوده و عوامل زیادی خطر دچار شدن به سرطان رو زیاد می کنن، عاقلانه اون هستش که واسه پیشگیری از دچار شدن به سرطان، سبک زندگی سالمی رو انتخاب کنیم.

 

اما جالبه که امروزه به کار گیری همین پرتوهای داغون کننده واسه درمان تومورهای سرطانی هم زیاد شده. با اینکه اینجا هم استفاده زیادتر از اندازه و تنظیم نشده این تابشا، سلامت اعضای بدن رو تهدید می کنه.

 

پس بهترین راه انتخابی به وسیله پزشکان، کنترل روبرو شدن با این تابشا هنگام تشخیص و درمان مریضی هاس.

مشکلات اسکن بدن

جیب شما!

اسکن کل بدن روشی گران قیمته که فرد بر تخته ای متحرک دراز کشیده و وارد تونل عکسبرداری می شه.

 

MRI در مقایسه با CT scan گران تره، چراکه لوازم این روش سخت تر از  CT scanه.

 

خطرات سلامتی

با انجام یه بار سی تی اسکن، مقدار پرتوهای حمله آورنده به بدن تقریبا کمتر از میزانیه که خطر جدی واسه بدن داشته باشه. البته این رو هم بگیم که این روش تشخیصی، انقلابی در تشخیص بیماریا و شرایط بالینی برپا کرد.

 

موقع انجام یه مرتبه سی تی اسکن اونم تو یه بخش خاص بدن، امتیازات این اسکن بیشتر از مشکلات و خطرات اون هستش. اما اگه شما به طور پی دی پی سی تی اسکن داشته باشین، مثلا هر ۵ سال یه بار، اون زمونه که باید نگران مشکلات و خطرات باشیم.

 

آمارها نشون میدن که تقریبا از هر صدهزار فرد ۴۰ تا ۷۰ ساله، ۲۴۰ نفر از سرطان و اثرات مستقیم پرتوهای اسکن بدن، جون خود رو از دست میدن.

 

سی تی اسکن منتهی به مشکلات روانی می شه؟

خیلی افراد فکر می کنن که اسکن بدن موجب آسیبای مغز و اعصاب می شه.

 

خیلی از افراد فکر می کنن که اسکنا و مخصوصا اسکن کل بدن، موجب مشکلات روانی می شه.

 

اینجا لازمه بگیم ناهنجاریایی که خیلی از افراد بعد از انجام اسکنا و مخصوصا اسکن کل بدن گزارش می کنن بیشتر از اینکه مربوط به پرتوهای عکسبرداری باشه، از استرس و نگرانی فرد در زمان انجام اسکن کل بدن و ورود به تونل اسکن ناشی می شه.

 

کلا با اینکه روبرو شدن با پرتوهای سی تی اسکن و پرتودرمانی (رادیوتراپی یا اشعه درمانی) معایبی واسه بدن داشته و فرد رو مستعد جهشای ژنتیکی و سرطان می کنن، اما تا وقتی که روش تشخیصی و درمانی بهتری واسه جایگزینی با این اسکنا وجود نداره، عاقلانه اون هستش که ما با تغییر سبک زندگی در جهت ارتقای سلامت، مانع تاثیر عوامل داغون کننده در دچار شدن به سرطان و بقیه بیماریا شیم.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *