از سیر تا پیاز کم کاری تیروئید | بیماری

: کم کاری تیروئید یه جور بیماریه که اطلاع از نشونه ها و علائم اون می تونه به افراد، در تشخیص احتمالی این مریضی کمک کنه. با این وجود لازمه عوامل و دلایل دچار شدن به این مریضی رو بدونین و از رژیمای غذایی مناسب واسه این مریضی باخبر شید.

: از سیر تا پیاز کم کاری تیروئید

هیپوتیروئیدیسم (یا کم کاری تیروئید) در شرایطی اتفاق می افته که غده تیروئید در ایجاد اندازه مناسب هورمون تیروئید که تیروکسین اسمشه، شکست خورده می مونه. طبق برآورده های به عمل اومده حدود ۱۰ میلیون آمریکایی از کم کاری تیروئید رنج می برن و این مشکل بیشتر به سراغ زنان میره. کم کاری تیروئید واقعا منتهی به برهم خوردن تعادل طبیعی واکنشای شیمیایی در بدن می شه. کسائی که با این مشکل درگیرن، بارها با شرایط سختی روبرو می شن.

تیروئید غده ای پروانه ای شکله که در گردن هستش و روی تک تک سلولها، بافتها و اعضای بدن اثر میذاره. این غده دمای بدن رو تنظیم کرده و کنترل وزن و متابولیسم بدن رو برعهده داره.

دلیلای زیادی ممکنه منتهی به کم کاری تیروئید شن که از جمله اونا میشه به مریضی خودایمنی بدن، رادیوتراپی، جراحی تیروئید و یا به کار گیری بعضی داروها اشاره کرد. علائم و نشونه های کم کاری تیروئید زیاد و جور واجور هستن و به اندازه و شدت کمبود هورمون تیروکسین در بدن فرد وابسته.

از جمله عوامل دیگری که منتهی به کم کاری تیروئید شه، میشه به کمبود ید در بدن، به کار گیری بعضی داروها ( مثل لیتیوم، کورتیکواستروئیدها، آنتی هیستامین ها و داروهای ضد افسردگی) ، قرار گرفتن در برابر فلزات سنگین، نبود تعادل هورمونی و نبود تحمل بعضی موادغذایی اشاره کرد.

هیجده علامت کم کاری تیروئید:

خستگی- افزایش حساسیت نسبت به سرما- یبوست دراکثر روزا- کلسترول بالازیاد شدن وزن– کاهش حس شنوایی- کم خونی- صورت بادکرده- خشونت و کلفت شدن صدا- ضعف عضلانی- بالارفتن سطح کلسترول خون- دردهای عضلانی– درد،سفتی و تورم در مفاصل- دوره های قاعدگی بی نظم و سخت وسنگین- نازک شدن موها– کاهش تعداد ضربان قلب– حالت افسردگی- ضعف حافظه

معجونی که به صورت طبیعی فعالیت غده تیروئید رو تنظیم می کنن:

۱پیمانه آب ۱۰۰% طبیعی کرنبری شیرین نشده

۷پیمانه آب تصفیه شده

۲/۱ قاشق غذاخوری پودر دارچین

۴/۱ قاشق غذاخوری پودر زنجبیل

۴/۱ قاشق غذاخوری پودر جوزهندی

۴/۱ پیمانه آب لیموی تازه

۴/۳ پیمانه آب پرتغال تازه

روش درست کردن:

۷ پیمانه آب رو داخل یه قابلمه ریخته و واسه جوشیدن، روی شعله گاز بذارین. وقتی آب جوشید، آب کرنبری رو اضافه کنین و شعله اونو کم کنین. دارچین، زنجبیل و جوزهندی رو اضافه کرده و خوب هم بزنین و واسه ۲۰ دقیقه دیگه به گرما دادن ادامه بدین. بعد بذارین که این معجون در فضای اتاق خنک شده و به دمای اتاق برسه. بعد آب پرتغال و لیمو رو اضافه کنین. حالا با اضافه کردن کمی یخ می تونین این معجون رو نوش جون کنین.

۱۱ راه واسه درمان کم کاری تیروئید

۱- کنار گذاشتن و ترک رژیمای سخت و سنگین غذایی

۲- کنترل در مصرف مواد غذایی که برفعالیتای تیروئید موثر بوده و ترشح هورمون تیروکسین رو کمتر می کنن (مواد گوئیتروگن) مثل بادام زمینی،سویا، توت فرنگی، گلابی، هلو، اسفناج، خونواده کلما وتربچه.

۳- اضافه کردن هرچه بیشتر غذاهای شامل ید به رژیم غذایی

۴- به کار گیری روغنای سالم در تغذیه

۵- حذف سویا

۶- به کار گیری مواد غذایی بدون گلوتن

۷- نبود به کار گیری مواد و وسایل شامل BPA

۸- تست کردن سطح ید بدن

۹- دوری از مسمومیت با فلزهای سنگین

۱۰- مصرف کمتر کربوهیدرات

۱۱- مصرف بیشتر سلنیوم

.

منبع :

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *