از سیروز تا سرطان کبد | بیماری

دچار شدن به سرطان کبد، همیشه در حال زیاد شدنه. در خیلی از موارد، این سرطان بعد از سیروز مشاهده می شه.

باید بدونین که ویروس هپاتیت C یکی از مهم ترین دلایل دچار شدن به سیروز در کشورای غربیه. با این حال، این سرطان دلایل دیگری هم داره، که به یکی از این دلایل می پردازیم.

● سرطانای کبد در حال پیشرفت هستن

هر ساله ۶۰۰۰ مورد جدید سرطان کبد در فرانسه تشخیص داده می شه که بیشتر اونا از مردان هستن: از هر ۱۰۰۰ نفر، ۱۱ مرد و ۱.۵ زن دچار این سرطان می شن. میانگین سنی دچار شدن به سرطان کبد، ۶۵ ساله.

▪ اولین دلیل سرطان کبد: سیروز

در بیشتر موارد (۹۰%)، سرطان کبد بعد از دچار شدن به سیروز ایجاد میشه، سیروز یه مریضی کبدی است که میشه اونو به عنوان یه وضعیت پیش سرطانی در نظر گرفت. اگه بشه مصرف زیادتر از اندازه الکل رو به عنوان شناخته شده ترین عامل دچار شدن به سیروز شناخت، ویروس هپاتیت C هم عامل بسیار مهم دیگری در ایجاد این بیماریه. از بین هر ۱۰۰ نفر که آلوده به ویروس هپاتیت C هستن، ۲۰ نفر دچار سیروز می شن، و این در حالیه که ۳۰% موارد سیروز منتهی به سرطان کبد می شه. در میان دلایل دیگه، میشه هپاتیت B و هموکروماتوز (مریضی ژنتیکی زیادی جذب آهن) رو نام برد. اما عامل جدید دیگری هم هست که به اندازه روز افزونی باعث دچار شدن به سیروز می شه:) NASH استئاتوهپاتیت غیرالکلی) این مریضی سندروم متابولیکیه که همراه با چاقی، فشار خون بالا و دیابت است، این عوامل باعث افزایش زیادتر از اندازه چربیا در سلولای کبد و در نتیجه ناهنجاری کبدی می گردن. خطر این مریضی در کشورای پولدار و صنعتی به سرعت در حال گسترشه، کشورهایی که در اونا، جاقی زیادتر از اندازه و عادات غذایی ناسالم زیاد دیده می شن.

▪ تشخیص و درمان سرطان کبد

بدترین و برزگترین ایراد مریضی سیروز و سرطان کبد اینه که تا مدت زیادی بدون علامت هستن، و این تشخیص مریضی رو به تآخیر میندازه و مانع از هرگونه اقدام سریع درمانی می شه. پس هدف گذاریا روی روشای پیشگیری از سیروز، و تشخیص زودرس مریضی قبل اینکه تومور بتونه در کبد جولان دهد، انجام شده.

واسه تشخیص زودرس، در صورت وجود جراحت احتمالی، انجام این معاینات لازمه: عکسبرداری، اسکن و آزمایش خون واسه تعیین اندازه آلفافافیتوپروتئین و گلیپیکان. درمانا بستگی به درجۀ تومور، شدتش، تعداد گره های سرطانی، موضعی سازی، سن مریض و… داره. درمان سرطان، پیوند کبد، جراحی و تخریب از راه پوسته. انجام این درمانا فقط روی ۷۵% بیماران عملیه. بعضی وقتا هم میشه به کموآمبولیزاسیون متوسل شد: در این روش مولکولای شیمی درمانی در سرخرگای کبدی تزریق می شن، توپای ژله ای که می تونن سرخرگ رو ببندن هم وارد این رگا می شن تا مانع از تولید عروق تومور بشن.

بدون رگای خونی که تومور رو تغذیه می کنن، سلولای سرطانی نمی تونن به زندگی شون ادامه. به موازات این درمانا، آزمایشای کلینیکی واسه بعضی از بیماران در نظر گرفته می شه؛ مولکولای شیمی درمانی از جمله داروهای آنژیوژنیک مورد آزمایش قرار می گیرن. تحقیقات بسیار زیادی در این مورد داره انجام میشه و امیدهای بسیاری هست.

منبع:seemorgh.com

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *