از سندروم بینایی رایانه ای چه می دانید؟ | بیماری

: از سندروم بینایی رایانه ای چه میدونید؟

۱۱ ماه پیش

۱ دیدگاه

به وسیله فریبا اکرمی

: از سندروم بینایی رایانه ای چه میدونید؟

نوشته شده به وسیله فریبا اکرمی

جووانی ریتانو (Joanne Reitano) پروفسور کالج لانگ در کشور ایسلند کتابای زیادی رو در مورد شهرش نوشته. تازگیا اون مجبور به استفاده دراز مدت از رایانه شده. اون میگه که با نشستن پشت رایانه چشمانش می سوزد. بعد از چند ساعت استراحت دوباره به سمت رایانه رفته و خیلی سریع حالت قبل در ایشون ظاهر می شه. به این حالت در افراد سندروم بینایی رایانه می گن. سندروم بینایی رایانه گروهی از مشکلات مربوط به بینایی و چشم هستن که به واسطه استفاده دراز مدت از رایانه درست می شن.

در سراسر جهان حدود ۷۰ میلیون نفر در خطر این سندروم هستن. اکثرافراد در خطر، در شغلایی مثل حسابدار، نویسنده، استاد دانشگاه، مهندس، معمار، روزنامه نگار، دانشجو و دانش آموز دارن کار می کنن.

از شایع ترین علائم این مریضی میشه به خستگی چشم، سردرد، تاری دید، خشکی چشم و درد شونِه و گردن اشاره کرد. بیشتر شدت علائم بینایی که تجربه می شن بستگی به اندازه تواناییای بینایی و یه وقتی که به نمایشگر نگاه می کنین داره. مشکلات بینایی اصلاح نشده مانند دوربینی و آستیگماتیسم، تمرکز ناجور چشم یا تواناییای ناهماهنگی چشم و تغییرات افزایش سن در چشم مانند پیرچشمی هنگام به کار گیری رایانه  می تونه در ایجاد علائم بینایی نقش داشته باشه. خیلی از علائم بینایی که به وسیله کاربران رایانه  تجربه می شه موقتی بوده و پس از متوقف کردن کار با رایانه کاهش پیدا میکنن. هر چند بعضی افراد ممکنه کاهش همیشگی تواناییای چشم مانند تاری دید در فاصله دور رو حتی پس از دست کشیدن از کار با رایانه  تجربه کنن. اگه به دلیل مشکل توجهی نشه ، علائم ادامه یافته و شاید در آینده با به کار گیری رایانه  بدتر شه.

نگاه کردن همیشگی به نمایشگر رایانه بیشتر باعث سخت تر کار کردن چشما می شه. در نتیجه، ویژگیای منحصربه فرد و نیازای چشمی بالای تماشا کردن به صفحه رایانه، باعث می شه که خیلی از افراد مستعد مشکلات مربوط به بینایی شن.

مشکلات اصلاح نشده بینایی می تونن شدت علائم سندرم بینایی رایانه رو زیاد کنن. نگاه کردن به نمایشگر رایانه با خوندن صفحات کتاب کاغذی فرق داره. بیشتر نوشته های روی نمایشگر رایانه  به همون دقت یا وضوح نوشته های کتابا نیستن و اندازه کنتراست حروف با پس زمینه کم شده و درخشندگی و درخشش صفحه نمایشگر می تونه مشکلاتی در مشاهده ایجاد کنه. هم اینکه فاصله شخص با نمایشگر و زاویه دید واسه کار با رایانه معمولا با نوشته کاغذی فرق داره. در نتیجه نیازای دقیق شدن و فوکوس کردن وحرکت چشم واسه نگاه کردن به رایانه، ممکنه فشارهای اضافی واسه دستگاه بینایی بسازه.

حتی آدمایی که از عینک یا لنز تماسی استفاده می کنن ممکنه نگاه کردن به نمایشگر رایانه از فاصله مشخصی براشون مناسب نباشه. بعضی افراد سرشون رو به شکل عجیبی کج می کنن چون عینکشون واسه نگاه کردن به رایانه  طراحی نشده یا به سمت نمایشگر خم می شن تا روشن تر نمایشگر رو ببینن. حالت ناجور بدنی اونا ممکنه منتهی به گرفتگیای عضلانی یا درد گردن، شونِه یا کمر شه.

در بیشتر موارد علائم سندروم بینایی رایانه، به خاطر این اتفاق می افتن که خواسته های چشمی، از تواناییای چشمی فرد واسه انجام راحت اون کار فراتره. آدمایی که هر روز دو ساعت یا بیشتر دائم پشت رایانه می شینن در بیش ترین خطر سندروم بینایی رایانه قرار دارن.

سندروم بینایی رایانه رو میشه در معاینه کامل چشم تشخیص داد. آزمایشی که با تاکید خاص بر نیازای چشمی در فاصله کار با کامپیوتر انجام می شه می تونه شامل موارد زیر باشه:

  • سابقه مریض واسه مشخص کردن هرگونه نشونه هایی که مریض تجربه کرده و وجود مشکلات عمومی سلامتی، داروهای مصرفی یا فاکتورهای محیطی که در علائم مربوط به به کار گیری رایانه نقش دارن.
  • اندازه گیری دقت دید واسه آزمایش این که تا چه حد بینایی تحت اثر قرار گرفته.
  • انکسار واسه تعیین لنز مناسب با قدرت لازم واسه جبران عیوب انکساری (نزدیک بینی، دور بینی یا آستیگماتیسم)

چشم دکتر با به کار گیری اطلاعات به دست اومده از این تستا در کنار یافته های تستای دیگه می تونه مشخص کنه شما سندرم بینایی رایانه دارین و گزینه های درمانی مناسب واسه شما پیشنهاد کنه.

در بعضی موارد آدمایی که واسه فعالیتای دیگه احتیاجی به به کار گیری عینک ندارن می تونن از عینکای تجویزی خاص واسه رایانه استفاده کنن. هم اینکه آدمایی که قبل از این از عینک استفاده می کردن ممکنه فهمیده باشن عینک الان شون واسه مشاهده نمایشگر رایانه بینایی بهینه نداره.

لنزهای تماسی یا عینک تجویزی واسه مصارف عمومی و یا واسه کار با رایانه ممکنه مناسب باشه. طراحیای خاص لنز، قدرت لنز، رنگ لنز یا پوشش اون می تونه به بهتر کردن تواناییای چشمی و راحتی کمک کنه.

بعضی از کاربران رایانه مشکلاتی در تمرکز چشم یا هماهنگی چشم رو تجربه می کنن که با عینک یا لنزهای تماسی به مقدار کافی اصلاح نمی شه. یه برنامه بینایی درمانی واسه درمان این مشکلات خاص ممکنه لازم باشه. بینایی درمانی به برنامه منظم فعالیتای بینایی تجویزشده واسه بهبود تواناییای بینایی می گن. این برنامه مغز و چشما رو تمرین میده تا با هم به روش موثرتری کار کنن. این تمرینات چشم به درمان نواقص حرکات چشم، تمرکز چشم، هماهنگی چشم و تقویت رابطه چشم با مغز کمک می کنه. درمان می تونه شامل تمرینات مطبی و هم خونگی باشه.

بینایی سندروم کار زیاد با رایانه

.

منبع :

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *