از سندرم سوزش زبان چه می دانید | بیماری

سندرم سوزش دهن موجب بروز احساس آزاردهنده و ناخوشایندی در دهن می شه که از روی زور با درد همراه نیس اما فرد تصور داره زبونس در حال سوختنه.

پنج درصد مردم آمریکا به سندرم سوزش دهن گرفتار هستن و یافته های بدست اومده تو یه بررسی نشون میده این مریضی می تونه تا حدودی با یائسگی در رابطه باشه.

«گری دی کلاسر»، متخصص دانشگاه لوئیزیانا گفت: سندرم سوزش دهن در زنان یائسه هفت برابر بیشتر از مردان دیده می شه. هم اینکه الان دلیل بروز این مریضی نامعلوم س و هنوز راه درمانی واسه اون وجود نداره اما شاید کاهش سطوح هورمونی در دوره یائسگی که بر پرزهای زبون تاثیر میذاره، حساسیت حسگرهای درد در دهن رو زیاد کنه و در نتیجه بعضی از زنان به این مریضی گرفتار می شن.

این متخصص هم اینکه اضافه کرد: بیشتر زنان حاضر در این مطالعه که سندرم سوزش دهن در اونا تشخیص داده شده بود، اولین علائم اونو سه سال قبل از شروع دوران یائسگی و تا ۱۲ سال پس از اون تجربه می کنن.

به گفته ایشون، حس چشایی با درد در مغز رابطه داره و می تونه توجیه کنه به چه دلیل یائسگی عامل شروع کننده سندرم سوزش دهانه. با این حال پزشکان هنوز به این موضوع پی نبره ان که چیجوری و به چه دلیل مردان هم به این سندرم گرفتار می شن.

«کلاسر» در بررسی انجام شده از وضعیت سلامت ۴۹ فرد گرفتار به این سندرم به این نتیجه رسیدن که به طور میانگین تشخیص مریضی در اونا ۴۱ ماه زمان برده است. این نشون میده خیلی از پزشکان و دندانپزشکان با علائم و نشونه های سندرم سوزش دهن آشنا نیستن.

هم اینکه در بعضی موارد سندرم سوزش دهن با بیماریای دیگری مثل عفونت قارچی یا اختلالای خود ایمنی اشتباه گرفته می شه. در این مطالعه خیلی از افراد شرکت کننده از داروهای ضد قارچ مصرف کرده بودن چون که در اولین مرحله، مریضی شون اشتباه تشخیص داده شده بود.

به گزارش لایو ساینس، این سندرم کشنده یا خطرناک نیس اما می تونه بر کیفیت زندگی مریض تاثیر بد بزاره.

منبع : hidoctor.ir

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *