از سندرم روده تحریک پذیر چه میدانید؟ | بیماری

شایعترین علایم این مریضی شامل درد یا احساس ناراحتی در شکم شامل نفخ، اسهال و یا یبوسته.این مریضی روی روده بزرگ و همون قسمتهایی که مدفوع رو ذخیره می کنن موثره .

IBS یه مریضی نیس بلکه یه مشکل در کارکرد رودهه، در این مریضی روده به درستی کار نمی کنه .

 

 

سندرم روده تحریک پذیر
سندرم روده تحریک پذیر با عنوان کولون اسپاتیک هم شناخته می شه که مشکل عادی و شایعیه . این مریضی که با درد طولانی شکمی و تغییرات در اجابت مزاج همراه س در
زنان شایع تر از مردان بوده و ماهیتی طولانی داره . ده تا ۱۵ درصد افراد در امریکای شمالی به این سندرم گرفتار هستن .

 

علایم سندرم روده تحریک پذیر
دردهای طولانی شکمی ، اسهال ، یبوست یا نفخ موجود در این مریضی ، کیفیت زندگی در این بیماران رو تحت اثر قرار میده طوریکه غیبت از کار و کاهش کیفیت اجتماعی از مشکلات مهم اون هستن .

 

در -۸۰ % این بیماران ، مشکل روحی – روانی زمینه ای مثل اضطراب ، افسردگی ، وسواس و … هست . بعضی علائم غیر روده ای مثل سردرد ، کمر درد ، مشکل قاعدگی ، سرگیجه ، تهوع ، خستگی پذیری ، مشکل کارکرد جنسی و سوزش سر دل هم در این مریضی وجود دارن که می تونن به موازات علائم روده ای ، وجود داشته باشن .

 

 

دلایل دچار شدن به IBS
دلیل این مریضی نا مشخصه ولی عواملی مثل استرس ، حوادث دوران کودکی ، عفونت قبلی روده ای و تغییرات نوروترانسمیتری مغز در این بیماران مطرح شده . در این بیماران نسبت به بقیه افراد، اعصاب و عضلات جدار روده حساسیت بیشتری دارن. وقتی که فردی غذا می خوره به صورت طبیعی عضلات جدار روده منقبض می شن اما در این بیماران این انقباض زیادتر از اندازه انجام شده و یا تحریک زیادتر از اندازه اعصاب جدار روده باعث بروز اسهال و نفخ و علایم مریضی، کمی پس از خوردن غذا می شه .

 

 

IBS : چه کسائی در خطر هستن ؟
به گزارش سلامت نیوز،هرکسی احتمال دچار شدن به سندرم روده تحریک پذیر رو داره اما معمولا این مشکل در زنان بیشتر از مردان شایعه .در کسائی که سابقه خانوادگی دچار شدن به IBS هست احتمال بروز این مشکل بیشتره . این مریضی در اواخر ۲۰ سالگی ظاهر میشه. احتمال دچار شدن افراد بعد از ۵۰ سالگی به سندرم روده تحریک پذیر ، چیزی نادره . IBS بعضی وقتا همراه با استرس یا افسردگی هست .

 

 

تشخیص سندرم روده تحریک پذیر
هیچ آزمایشی واسه تشخیص این سندرم وجود نداره .پزشکان معمولا از علایمی که مریض گزارش میده ، مریضی رو تشخیص میدن .

 

 

IBS : بر زندگی روزانه تاثیر میذاره ؟
این سندرم زندگی روزانه رو تحت خطر قرار نمی ده . ممکنه بعضی وقتا به دلیل اسهال رفت و اومد افراد و سفر با مشکل مواجه بشه .

 

 

IBS و استرس
استرسا و تنشای روحی باعث بروز IBS نمی شن ولی کسائی که دارای این مریضی هستن نسبت به استرس، حساس تر از بقیه هستن. اگه شما سندرم روده تحریک پذیر دارین، استرس می تونه علایم مریضی شما رو بدتر کنه .

اگه شما استرس خود رو کم کنین می تونید درد و علایم گوارشی خود رو کم کنین .
شما می تونید روشای جور واجور رو واسه کاهش استرس امتحان کنین . مدیتیشن، ورزش و هیپنوز ( یه جور آرامش عمیق ) از راه های کم کردن از استرس هستن.

 

 

درمان : IBS و تغییر رژیم غذایی
غذاهای چرب، چیپس، لبنیات و بستنی، شکلات، الکل، غذاهای کافئین دار مانند قهوه می تونه باعث تشدیداین سندرم می شه. فیبرهای غذایی موجود در سبزیجات، نون، میوه جات، غلات، حبوبات، سیب درختی، هلو، هویج، کلم بروکلی، کلم، لوبیای قرمز، نخود، نونای سبوس دار و غلات سبوس داره ممکنه باعث کاهش علایم مریضی شه . البته در مصرف فیبرای غذایی نباید زیاده روی کرد چون زیاده روی در مصرف این مواد به تنهایی می تونه باعث اسهال و نفخ شن .

واسه کاهش علایم مریضی بهتره وعده های غذایی خود رو به صورت کم حجم و با تعداد زیاد بخورین و از خوردن غذای پر حجم دوری کنین .

 

 

درمان روان شناختی سندرم روده تحریک پذیر
به گزارش سلامت نیوز درمانهای رفتاری ، دلیل افزایش توانایی مریض در مقابله با استرس می شه هرچند اثر اونا تا الان نامشخص مونده .
هیپنوتیزم ، بیوفیدبک و رواندرمانی ، دلیل کاهش اضطراب ، تغییرات رفتاری مثبت ، افزایش مسئولیت پذیری مریض و افزایش در گیر شدن مریض در روند درمانی خود و در نتیجه کاهش درد در ایشون می شه .

 

 

درمان از راه داروهای ضد افسردگی و اضطراب
داروهای ضد افسردگی می تونن علاوه بر اثرات خود روی خلق با اثر تسکینی در IBS مؤثر باشن و بدین دید در دردهای نوروپاتیک هم مؤثر هستن. کارکرد احتمالی در مورد اثرات ضد درد ضد افسردگیای سه حلقه ای (TCAs) و شاید کنترل کننده های انتخابی باز جذب سروتونین (SSRIs) ، آسون کردن در آزاد سازی اندورفینای اندوژن ، و کنترل باز جذب نوراپینفرینه که منتهی به شدید شدن کارکرد مهاری نورونهای پایین رونده شه.

 

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای هم اینکه از راه اثرات آنتی کولینرژیک دلیل کاهش سرعت ترانزیت روده می شن که این اثر می تونه دلیل آرامش علائم در بیماران IBS با غلبه اسهال شه.

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *