از سندرم خستگی صوتی چه می دانید؟ | تغذیه سالم

از سندرم خستگی صوتی چه میدونید؟

یه متخصص بیماریای عملکردی حنجره، سندرم خستگی صوتی رو یکی از مشکلات بسیار شایع صوتی میان خوانندگان و کسائی که از صدای خود به شکل حرفه ای استفاده می کنن، خواند و گفت: ساختار آواسازی یه خواننده یا فردی که دارای صدای حرفه ایه، باید همیشه رصد شه تا هر گونه مشکل یا ناهنجاری احتمالی در مراحل اولیه مورد دخالت و درمان قرار گیرد.

یکی از مشکلات بسیار شایع صوتی در میان خوانندگان و کسائی که از صدای خود به شکل حرفه ای استفاده می کنن، سندرم خستگی صوتیه. در این سندرم فرد با صدای خودش مشکل داره واز جمله علائم اون کاهش طیف زیروبمی صدای فرده طوری که خواننده قادر نیس قسمتای بالا رو خیلی راحت قبل اجرا کنه.

وجود سفتی و سختی در گردن و تموم بدن در زمان اجرای قطعاتی که قبلا اونا رو خیلی راحت اجرا می کرده، احساس سنگینی بین خوندن، خستگی و افت یهویی و خیلی زود کیفیت صدا بین اجرای قطعات و ضعف در افزایش بلندی و شدید شدن مناسب صدا بین خواندنه.

ضعف در کنترل ظریف حنجره واسه اجرای تکنیکای جور واجور آوازی، عقب رفتن صدا طوری که صدا از قسمت ته گلو به گوش می رسه، طولانی تر شدن زمان لازم واسه گرم کردن صدا، احساس خشکی بیشتر از اندازه در گلو طوری که با مصرف آب هم خشکی بطور کامل از بین نمی ره، لاغر شدن صدا طوری که صدا توان و حجم قبلی خود رو نداره و نازکتر به نظر می رسه.

این علائم تنها گوشه ای از نشونه های احتمالی همراه با این سندرم هستن. نکته ای که در مورد این سندرم بسیار خیلی مهمه این که معمولا در معاینه تارهای صوتی هیچ نوع زائده یا علامتی مربوط به آسیب عضوی بر سطح تارهای صوتی مشاهده نمی شه و در خیلی از موارد خوانندگان یا صداپیشگان پس از مراجعه واسه درمان، با این جواب مواجه می شن که حنجره شما سالمه و باید یه مدت کار آواز رو کنار بذارین.

بر خلاف بهبود مقطعی علائم پس از استراحت صوتی، به محض شروع دوباره خواننده به کار آواز، علائم کم کم دوباره برمی گردن و فرد رو در هاله ای از ناامیدیقرار میدن و خیلی از خوانندگان بر خلاف وجود سختی با همون علائم و با فشار به کار خوندن ادامه میدن و در آخر کم کم صدای خود رو از دست میدن.

 

از مشکلات شایع صوتی در میان خوانندگان سندرم خستگی صوتیه

سندرم خستگی صوتی مشکلیه که در صورت رعایت برنامه بهداشت و سلامت صدا به آسونی میشه از وقوع اون پیشگیری کرد. هم اینکه در صورت دچار شدن و نبود مبادرت به موقع واسه درمان، عوارضی از جمله احتمال تغییر رنگ صدا واسه همیشه هست.

در صورت مراجعه خیلی زود، با انجام چند جلسه صدا درمانی میشه این مشکل رو واسه همیشه نابود کرد .وجود این مشکل صوتی بدلیل بد عملکردی ساختار آواسازیه که ممکنه کم کم باعث تغییر در بافت مخاط تارهای صوتی در سطوح مادون میکروسکوپی شه. تغییراتی که اصلا در معاینات عادی مستقیم قابل تشخیص نیستن و فقط از راه مشاهدات استروبوسکوپیک تا حدی قابل پیش بینی هستن.

ساختار آواسازی یه خواننده یا فردی که دارای صدای حرفه ایه باید همیشه رصد شه تا هر گونه مشکل یا ناهنجاری احتمالی در مراحل اولیه مورد دخالت و درمان قرار گیرد. درمان باید براساس ویژگیای فیزیولوژیک بوده و با زنده کردن فیزیولوژی حنجره، دلیل مشکل رو نابود می کنه، نه علامت اونو.

دلیل ناموفق بودن استراحت صوتی اینه که این سندرم در نتیجه کارکرد نامتوازن اعضای داخلی اندام حنجره س. به دلیل اینکه اعضا از دید آناتومیکی در وضعیتی ناجور نسبت به هم قرار گرفتن، به محض شروع دوباره به خوندن، این علائم ظاهر می شن.

در بعضی موارد ظاهر تارهای صوتی حالتی ملتهب به خود میگیره که به دلیل فشار فرد خواننده به حنجره هنگام خوندن ایجاد شده. در صورت تشخیص اشتباه ممکنه واسه تخفیف و کم شدن نشونه های التهاب از درمانای کورتیکو استروئیدی استفاده شه که این درمان علامتی هم بدون نابود کردن دلیل مشکل، فقط باعث کم شدن نشونه های ظاهری التهاب اونم در کوتاه مدت می شه.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *