از سندرم انفجار سر چه می دانید؟ | تغذیه سالم

از سندرم انفجار سر چه میدونید؟

از سندرم انفجار سر چه میدونید؟

سندرم سر انفجاری

نشانگان یا سندروم انفجار سر بسیار عجیب، ناخوشایند و به اندازه ای باورنکردنی رایجه، مشکل شنیداری که زندگی بسیاری رو در سرتاسر جهان دچار مشکل ساخته.

رسیدن نیلسن یکی از مبتلایان به این مشکل میگه اول موجی در حال افزایش از صدا شنیده می شه و بعد انفجاری گوشخراش و بلند از صداها در مغز طنین میندازه. این توصیف نیلسن از چگونگی زندگی با سندروم انفجار سره، حسی بسیار ناخوشایند و گاه شدیدا ترسناک. بقیه این مشکل رو مانند انفجار یه بمب در نزدیکی سرشون توصیف می کنن، البته درست در وقتی که تازه به خواب رفته ان. واسه بعضیا، این اتفاق در کل طول زندگی تنها یه بار اتفاق می افته، یه سریای دیگه تو یه شب چند بار اونو تجربه می کنن.

این مشکل اولین بار در سال ۱۸۷۹ به وسیله پزشکی به نام سیلاس ویر ویتچل توضیح داده شد، ایشون پس از معاینه دو مرد که از شنیدن صدای ناقوس مانند یا صدای شلیک گلوله از خواب بیدار می شدن، این مشکل رو تخلیه حسی نامید. اما تحقیقات چندانی روی این پدیده انجام نشد. با این همه حالا نظریه ای مطرحه که میگه این وضعیت و مشکلات ایجاد شده در خواب به واسطه اون می تونه رویدادای فرهنگی نامرتبط، مخصوصا اصل آدم رباییای بیگانگان فضایی، نظریه های توطئه دولتی و وجود شیاطین فراطبیعی رو توضیح بده.

این اتفاق ناخوشایند شبونه به اون اندازه ای که بنظر میاد، نادر نیس. یافته های تحقیقی که ماه گذشته منتشر شد نشون میده ۱۸ درصد از ۲۱۱ دانشجوی حاضر در این تحقیق دچار این سندروم هستن. با اینکه این آمار نمی تونه بیان کننده اندازه دقیق گسترش این پدیده باشه چون دانشجویان معمولا در برابر کمبود خواب قرار دارن، رویدادی که احتمال تجریه کردن این صداهای گوشخراش رو زیاد می کنه.

به گفته برایان شارپ لس، استادیار روانشناسی دانشگاه واشنگتن، هرفردی که در برابر شکلای جور واجور مشکلات خواب قرار داره ممکنه به این سندروم گرفتار شه. به گفته ایشون استرس و فشارهای روحی هم می تونن زیادی وقوع آثار این سندروم رو زیاد کنن.

خاموشی یهویی

شارپلس میگه نظریه ها درباره دلیل بروز این سندروم بسیار گیج کننده هستن. نظریه های مختلفی مطرحند: مشکلات شنوایی یا حملات صرع. اما تعدادی از قابل توجه ترین این نظریه ها براساس مطالعاتی ارائه شدن که در اونا سر افراد گرفتار در طول شب اسکن شده. این تحقیقات کوچیک نشون میدن همزمان با شنیده شدن صداهای انفجار مانند، مغز دچار انفجاری از فعالیتای نورونی می شه.

معمولا وقتی که آدم به خواب میره، بدن از کار افتاده و فلج می شه و در بین خواب فعالیتی انجام نمی ده. در طول مرحله گذار بیداری تا خواب، مغز به آرومی و ذره ذره خاموش می شه. اما در سندروم انفجار سر، اشکالی در بخشی از مغز که مسئولیت نظارت بر این خاموشی کلی رو بردوش داره، ایجاد می شه که این مشکل خاموش شدن بخشایی از مغز رو به تاخیر میندازه.

این تاخیر امواج آلفای مغزی رو که مسئولیت خواب آلودگی رو بردوش دارن، متوقف ساخته و انفجاری یهویی از فعالیتای نورونی در مناطقی از مغز که ایجاد صدا رو بردوش دارن، به وجود میاد. شارپلس عقیده داره نورونا یهو و همزمان اغاز به فعالیت می کنن و در نتیجه فرد در سرش صدای انفجاری وحشتناک رو می شنوه.

نیلسن هم عقیده داره این نظریه قابل قبول تره چون صداهایی که می شنوه به صداهای الکتریکی شباهت داره، به گفته ایشون همزمان با شنیدن صدای انفجار، صدایی مشابه جرقه زدن به وجود اومده به وسیله برخورد دو کابل با همدیگه هم شنیده می شه. شارپلس میگه بعضی از مبتلایان قبل از شروع صدای انفجار هاله ای الکتریکی رو هم میبینن که از سمت پایین نیم تنه بالا به سمت سر حرکت می کنه. نیلسن این تجربه رو مانند شوک الکتریکی توصیف می کنه چون فرد می تونه عبور جریان برق رو از بین بدنش احساس کنه.

هیچ درمان مطلقی واسه این سندروم وجود نداره، داروهای ضد اضطراب و افسردگی و تکنیکای آرامش بخش و کاهش اضطراب از دفعات وقوع این انفجارها می کاهند.

اما رابطه میون این سندروم با رویدادای فرازمینی و آدم ربایی بیگانگان فضایی چیه؟ سندروم انفجار سر معمولا به فلج شدگی در خواب، که در فرهنگ و زبون ما به نام بختک هم شناخته می شه، رابطه داده می شه، اختلالی که در اون فرد حس می کنه بیداره اما توانایی حرکت دادن اعضای بدنش رو نداره. شارپلس عقیده داره این دو مشکل می تونن چند اتفاق مافوق طبیعی رو توضیح بدن. هردوی این اختلالا در مرحله گذار بیداری به خواب ریشه دارن. در فلج شدگی خواب، بخشایی از مغز در مرحله REM یا بالاترین درجه خواب قرار دارن، درحالی که دیگه بخشای هشیاری مغز بیدار شدن. از این رو فرد میفهمه بدنش فلجه اما محتوای خواب REM رو هم می بینه، درحالی که واقعا هشیاره.

در قرون وسطی، بروز این مشکل به دو شیطان زن و مرد به اسمای اینکوبی و ساکوبی نسبت داده می شد. امروزه هم در خیلی از موارد، فلج شدن افراد در نیمه شب و موقع خواب به آدم ربایی بیگانگان فضایی نسبت داده می شه. به گفته شارپلس خوندن این داستانای تخیلی از آدم رباییای بیگانگان باعث می شه نشونه هایی رو از هردو مشکل، انفجار مغز و فلج شدگی در خواب مشاهده شن. آدمایی که صدای انفجاری در سر می شنون و فکر می کنن تراشه ای در مغز اونا کارگذاشته شده و یا جریان الکتریکی رو در بدن احساس می کنن و فکر می برن مورد هدف اشعه بیگانگان فضایی قرار گرفتن. نمی تونن حرکت کنن، اما صداهایی رو شنیده و شکلای عجیبی می بینن و فکر می برن به وسیله فضاییا ربوده شدن./ همشهری آنلاین

.

منبع :

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *