از سشوار استفاده کنیم یا نه؟ | بیماری

:  

هر روز موهاش رو سشوار میکشه و کلی به اونا رسیدگی می کنه تا هر تار مو قشنگ تر و براق تر به نظر برسه، اما این موهای بیچاره زیر گرما زیاد و باد داغ سشوار نه فقط قشنگ تر نمی شن که حتی ممکنه سلامت شون رو هم از دست بدن. علاوه بر این، خیلی وقتا سشوار کشیدن باعث می شه زیبایی موها هم از بین بره؛ یعنی فرد به نتیجه دلخواهش نمی رسه و شرایط درست برعکس اون پیش میره. البته شاید چند ساعتی پس از سشوار کشیدن موها صاف و براق تر از قبل شه، اما مطمئنا این زیبایی موقته و ارزش نداره سلامت و سرحالی همیشگی موها رو فدای اون کنیم.

خیلی هم واسه خشک کردن موها پس از استحمام از سشوار استفاده می کنن. اونا هم ممکنه درجه سشوار رو طوری تنظیم کنن که باد با بیشترین دما و در کمترین زمان، تموم موهای شون رو خشک کنه، غافل از این که سشوار در همون حالا که موها رو خشک می کنه، می تونه صدمات زیادی هم به دنبال داشته باشه. به خاطر همین هم کارشناسان پوست و مو می گن استفاده تکراری و دائمی از سشوار یا اتوی مو می تونه موجب آسیب دیدن موها شه و از طرفی، کسائی که میخوان از این لوازم استفاده کنن هم حتما باید روش درست رو در نظر داشته باشن تا احتمال بروز این آسیبا به کمترین حد ممکن برسه.

سشوار، موجب ریزش مو نمی شه
بعضیا فکر می کنن به کار گیری سشوار یا اتوی مو مشکلی براشون ایجاد نمیکنه. از نظر اونا فقط عواملی می تونه واسه موها دردسرساز شه که با ریشه مو تماس پیدا می کنه و مستقیما روی ریشه قرار میگیره؛ پس این افراد تصور می کنن سشوار یا اتوی مو که کاری به ریشه نداره، بی ضرره.

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو در این باره اینجور توضیح میده: عوامل فیزیکی که بیشتر با تنه مو تماس داره مانند سشوار کشیدن، به کار گیری اتوی مو، ژل و کتیرا معمولا موجب ریزش مو نمی شه، اما می تونه تغییراتی در تنه یا ساقه موها بسازه؛ پس اینطوری نیس که بگیم سشوار ضرری نداره، اما معمولا دلیلی واسه ریزش موها هم نیس. به گفته این متخصص پوست و مو، بروز اینجور تغییراتی ممکنه سرحالی ساقه مو رو تحت تاثیر بذاره و اثراتی منفی برجا بزاره.

اتوی مو یا سشوار؛ کدوم بهتره؟
شاید این سوال واسه خیلی مطرح شه که به کار گیری سشوار مشکلات کمتری واسه موها بوجود میاره یا اتوی مو؟ دکتر احسانی در جواب به این سوال میگه: اتوی مو آسیب بیشتری به موها وارد می کنه و به خاطر همین هم عوارضش در مقایسه با سشوار بیشتره. ایشون یادآور می شه اگه دائم از سشوار یا اتوی مو استفاده نکنین، خیلی مشکلی هم براتون ایجاد نمیشه، اما وقتی که تعداد دفعات به کار گیری این لوازم زیاد می شه، آسیب بیشتری هم به تنه موها وارد می شه.

باید و نبایدهای به کار گیری سشوار
با همه اینا، افراد زیادی به دلایل جور واجور مانند حالت دادن به موها یا خشک کردن شون پس از هر بار استحمام از سشوار یا اتوی مو استفاده می کنن. کارشناسان پوست و مو واسه این که مشکلات به وجود اومده به وسیله این کار به کمترین حد ممکن برسه، پیشنهاد می کنن این افراد نکاتی رو هنگام سشوار کشیدن در نظر داشته باشن.

اون طور که دکتر احسانی در این باره میگه بهتره قبل از به کار گیری سشوار، موها رو کمی خشک کنین و وقتی که مو به طور کامل خیسه، اصلا سشوار نکشید. هم اینکه پیشنهاد می شه درجه سشوار رو روی شدت متوسط تنظیم کنین و هیچ وقت وقتی که باد سشوار بسیار داغه، موهاتون رو به کمک اون خشک نکنین.

این عضو هیات علمی دانشگاه اضافه می کنه: این تغییر دما نکته بسیار مهمیه که واسه حفظ سلامت و سرحالی مو باید در نظر داشته باشین. واقعا، وقتی که مو هنوز خیسه و دمای پایین تری نسبت به محیط داره، اگه یهویی در برابر گرمای شدید قرار بگیره مشکلاتی در تنه موها ایجاد می شه. البته نباید تصور کنین به کار گیری سشوارهایی که باد سرد داره، واسه حل این مشکل مناسب هستش؛ بلکه پیشنهاد می شه از سشوار فقط با درجه متوسط استفاده کنین که باد اون ولرم ولی رو به گرمه.

مشکلات به کار گیری سشوار
می گن سشوار دلیلی واسه ریزش مو و آسیب دیدن ریشه ها نیس، اما خیلی از این جمله برداشت اشتباهی می کنن و می گن چون سشوار به ریشه کاری نداره، پس هیچ مشکلی هم ایجاد نمیکنه. اگه به گفته دکتر احسانی، کسائی که زیاد موهاشون رو سشوار میکشن یا وقتی موها هنوز خیسه و قبل از خشک شدن این کار رو انجام میدن و همین طور اونایی که از سشوارهای قوی و داغ استفاده می کنن، آسیب بیشتری به موهاشون وارد می کنن. این عضو هیات علمی دانشگاه اضافه می کنه: استفاده نادرست و زیادتر از اندازه از سشوار می تونه باعث ایجاد دانه هایی روی تنه مو، ناصافی، بی نظمی و شاخه شاخه شدن موها شه که تموم این موارد بر سرحالی و زیبایی موها موثر هستش.

.

منبع :

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *