از سرماخوردگی و آنفولانزای فصلی در امان باشید | بیماری

آکایران :سایت دکتر کرمانی: با در نظر گرفتن آمار مراکز پیشگیری و درمان بیماریا، یه فرد بالغ هر سال باید انتظار ۲ تا ۳ مرتبه سرماخوردگی رو داشته باشه.
 واکسن هرساله آنفولانزا رو ندیده بگیرین تا بیشتر از این مریضی رو تجربه کنین. اما در امان موندن از مریضی بیشتر از اینا می خواد! هولی فیلیپس، دکتر داخلی در نیویورک میگه: در کنار خوب شستن دستها ( با صابون به مدت دست کم ۲۰ ثانیه ) کارای زیادی هست که می تونین واسه مریض نشدن انجام بدین.

: از سرماخوردگی و آنفولانزای فصلی در امان باشین

و اگه هم مریض شدید می تونین کاری کنین که مدتش زیاد طول نکشد. با این نکات که کارشناسان به اونا اشاره کردن خود رو مجهز کنین، و این فصل سرماخوردگی و آنفولانزا رو تبدیل به سالم ترین فصل واسه خود کنین.
بنا : صبحونه ماست بخورین

همون مواردی که به گوارش بهتر کمک می کنن می تونن سرماخوردگی رو هم دور نگه دارن. محققان فهمیدن کسائی که پروبیوتیک رو به صورت مکمل یا ترکیب در غذا ( مثلا ماست و کفیر ) مصرف می کنن، ۱۲ درصد کمتر در خطر عفونتای تنفسی فوقانی قرار می گیرن.
یه پنجره رو کمی باز کنین

موندن تو یه اتاق گرفته با کسی که مقداری مریضه احتمال سرماخوردنتان رو بسیار بالا می بره ،تو یه همچین موقعیتی کمی پنجره رو باز کنین تا هوا در اتاق جریان پیدا کنه. با این کار احتمال مریض شدن رو کاهش می دید.
کمی قارچ بخورین

تحقیقات جدید نشون داده قارچا تقویت کننده های سیستم ایمنی خاص خود رو دارن. آدمایی که در طول یه ماه مصرف قارچ خود رو بالا بردن کمتر دچار مریضی و التهاب شدن.
از سرفه کننده ها دوری کنین

مطمئنا دوست ندارین بی ادب به حساب بیایید، اما خارج شدن از محدوده آتیش بسیار لازمه. میکروبا با ذرات سرفه می تونن تا ۶ متر پرواز کنن. اگه شخصی در کنار شما شروع به سرفه و عطسه کرد از اون عذر خواهی کنین و محل نشستنتان رو تغییر بدین. تنها چیزی که لازمه بگید اینه که، ببخشین من همیشه خیلی زود سرما می خورم.
لبای خود رو لمس نکنین

دستتون در طول روز به خیلی جاها برخورد می کنه، پس تا جای ممکن صورت خود رو ( به خصوص لبا ) لمس نکنین تا احتمال مریض شدنتون کم شه. هر فرد در طول یه ساعت بیشتر از سه بار صورت و لبای خود رو لمس می کنه، واسه جلوگیری از این عادت وقتی دستا بیکار هستن تلاش کنین روی اونا بشینین.
خواب مرتب داشته باشین

شبا طولانی تر شده پس از این مزیت استفاده کنین و بیشتر بخوابین. تحقیقات نشون داده آدمایی که کمتراز ۷ ساعت می خوابن سه برابر کسائی که دست کم ۸ ساعت در شب می خوابن بیشتر در خطر مریض شدن قرار دارن.
بینی خود رو خالی کنین

در طول فصل سرما، به روتین شبونه خود این کار رو اضافه کنین: بینی خود رو با یه قابلمه آب گرم و نمک یا محلول سالین شستشو بدین. این کار کمک می کنه ذرات ویروسی که در طول روز اونا رو نفس کشیده اید قبل از نفوذ به سیستم بدن بیرون بیان.
قرص روی استفاده کنین

همین که حس کردین در حال مریض شدن هستین از این قرصا استفاده کنین. زینک ماده معدنی لازم واسه سلولای ایمنی بدنه، و تحقیقات نشون داده به کار گیری اون در ۲۴ ساعت اولیه مشاهده علائم باعث می شه طول سرماخوردگی خیلی کم شه.
 محققان این مطالعه دوز روزانه ۷۵ میلی گرم رو پیشنهاد کردن. غذاهای شامل زینک هم می تونین استفاده کنین ( کاشو، نخود، بادام ). زینک نه فقط باعث بالا رفتن قدرت ایمنی بدن می شه بلکه میل جنسی رو هم تقویت می کنه، زخما رو زودتر بازسازی می کنه، و التهاب غیر قابل کنترل رو پیش گیری می کنه.
به قفسه سینه خود ضربه بزنین

یه نقطه طب فشاری درست در استخون وسط سینه قرار داره، در سطح سوین دنده، هرچند ساعت وارد آوردن چند ضربه به این نقطه باعث می شه غده تیموس سلولای T بیشتری واسه مقابله با پاتوژنا تولید کنه.
مایعات زیاد استفاده کنین

مایعات کمک می کنه مخاطی که بدنتون هنگام مریضی می سازه بیرون بیاد. وقتی که این مخاط پر از میکروب نازک شه تمیز شدن بدنتون هم ساده تر می شه. پیشنهاد می شه در طول روز ۲ لیتر آب یا دیگه مایعات استفاده کنین.
فکر می کنین آنفولانزا هستش؟ داروی با نسخه تامیفلو استفاده کنین

اگه در ۴۸ ساعت ابتدایی علائم آنفولانزا خورده شه، جلوی افزایش ویروس رو میگیره و مدت زمان مریضی رو تا حدود زیادی کم می کنه. قبل اینکه نسخه این دارو براتون نوشته شه، ممکنه دکتر چند آزمایش واسه تشخیص کامل از شما بگیره.
از پروبیوتیک کمک بگیرین

تو یه مطالعه محققان دو گروه از دانشجویانی که سرما خورده بودن رو مورد آزمایش قرار دادن. گروهی که پروبیوتیک و رامنوز لاکتوباسیلوس استفاده می کردن دو روز زودتر از گروهی که این موارد رو مصرف نمی کرد زودتر ریکاوری شدن.
دستگاه بخور رو روشن کنین

هوای خشک داخل باعث می شه گلو درد و سرفه های دردناک بدتر شن. دستگاه بخور هوایی که اونو تنفس می کنین رو مرطوب می کنه و باعث می شه تحمل این نشونه ها آسون تر شه.
ادویه های تند رو امتحان کنین

فلفلا و دیگه ادویه های آتشین به تمیز شدن سینوسا کمک می کنه. باعث آب اومدن از بینی و چشما می شه و می تونه موقتا گرفتگی رو درمون ببخشد. اسپریای بینی که با مواد شیمیایی به نام کپسایسین ساخته می شن هم واسه برطرف کردن گرفتگی بینی استفاده میشن، این ماده هم از فلفلای تند گرفته می شه.
با روغنای به درد بخور بخور بگیرین

چندین مرتبه در روز چند قطره روغن آویشن یا اکالیپتوس به آب جوش اضافه کنین، بعد بخار حاصل از آب جوش رو تنفس کنین. بوی مثل منتول این بخور کمک می کنه بینی تون باز شه. علاوه بر این ذرات ضد میکروبی که در بخار این روغنا هست غشاء مخاطی که دیواره بینی رو پوشونده تمیز می کنه.
وقتی مریض هستین، ورزش سنگین ممنوع

وقتی مریض هستین مقداری ورزش سبک هوازی می تونه گردش خون رو تقویت ببخشد. اما اگه با یه سرماخوردگی یا آنفولانزا سخت درگیر هستین، شاید انجام ورزش سنگین کار عاقلانه ای نباشه. بدنتون واسه مقابله با مریضی به انرژی نیاز داره پس اونو ذخیره کنین.
آب نمک گرم غرغره کنین

مادرتون راست میگه، این کار واقع جواب میده. نمک به از بین رفتن پاتوژنا کمک می کنه. هم اینکه تر کردن گلو با آب نمک ( یه دوم قاشق چای خوری نمک تو یه فنجون آب گرم ) التهاب رو کم می کنه و مخاط رو کم می کنه، که باعث بیرون ریخته شدن میکروبا می شه.
سوپ مرغ بخورین

این غذای ساده و سنتی چند کار رو با هم انجام میده: بخارش به باز شدن راه گرفته بینی کمک می کنه، و آب مرغ نمکی به آرامش گلو درد کمک می کنه.
 اما این همه چیز نیس. تحقیقات نشون داده سوپ مرغ خواصی داره که باعث کند شدن حرکت عفونتایی که با سلولای سفید خونی مقابله می کنن می شه. اگه این سلولا کنه حرکت کنن دیر به جاهایی که بدن به اونا احتیاج داره می رسن.
یه قاشق عسل بخورین

عسل تاثیر ضد میکروبی داره، و خوردنش باعث آرامش گلو درد هم می شه.
کمی پاپسیکل بخورین

گلوتون خیلی درد می کنه و نمی تونین چیزی رو ببلعید؟ مکیدن بستنی یخی می تونه این قسمت رو بی حس کنه و به صورت موقت باعث التیامتان شه.
خود رو سرپا نگه دارین

وقتی روی پشت دراز کشیده اید، مخاط در چاله های سینوس جمع می شه، که باعث عفونت دوم و سینوزیت طولانی می شه. به جای دراز کشیدن در حالت ۴۵ درجه استراحت کنین. سرپا نشستن هم اینکه کمک می کنه جریان خون از سرتون دور شه. این وضعیت باعث کاهش التهاب سینوس و بینی می شه.

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *