از سرطان روده بزرگ چه می دانید | بیماری

: از سرطان روده بزرگ چه میدونید

: بعضی باورهای شایع در میان مردم درباره سرطان روده بزرگ رواج پیداکرده که می خوایم در این مطلب درستی یا نادرستی اونا رو مشخص کنیم.

سرطان کولون ارثی نیس

این باور غلطه. در بروز حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد موارد دچار شدن به سرطان کولون، عوامل وراثتی موثر هستن. اگه در خونواده شما کسی از سرطان کولون رنج می بره، بهتره هر پنج سال یه بار بچه ها و دیگر اعضای خونواده آزمایشا و بررسیای لازم رو بکنن.

علاوه بر این وجود بیماریایی مانند  مریضی کرون  یا کولیت اولسراتیو ( کولیت زخمی ) که هر دو از بیماریای التهابی روده  حساب می شن، در خونواده احتمال بروز سرطان روده رو زیاد می کنه. در واقع این بیماریا باعث رشد پولیپایی در روده می شن که به مرور سرطانی می شن.

وقتی که علائم بروز می کنه، مریضی پیشرفت کرده

درسته. مثلا اگه  انسدادی در روده  وجود داشته باشه، فرد یهویی دچار  استفراغ ، حالت تهوع، درد و مشکلاتی در  دفع گاز  و چیزای دیگه ای به جز اینا می شه. این علائم در اثر وجود ضایعه ایه که بخشی از روده رو بسته کرده.

اگه مثلا  متاستازی در ناحیه کبد  اتفاق بیفته، میشه با به کار گیری شیمی درمانی جلوی پیشرفت مریضی رو گرفت، اما درمان قطعی مریضی دور از ذهنه.

آدمایی که پولیپ روده دارن، دچار سرطان کولون نیستن. امکان داره این پولیپا خوش خیم باشن. اما این احتمال هم هست که این پولیپا در پنج سال آینده سرطانی شن

کولونوسکوپی روشی بسیار دردناکه

این باور، هم غلط و هم درسته. در کشورهایی که  کولونوسکوپی  بدون بیهوشی انجام می شه میشه اونو روشی دردناک حساب کرد. اما در کشورهایی مانند فرانسه مدتهاس که کولونوسکوپی رو تحت بیهوشی انجام میدن. در این صورت دکتر می تونه طول مدت آزمایش رو کوتاه تر کنه و به خاطر اینکه روده شل شده و عمل انجام شده، دردی ایجاد نمی کنه.

البته در این صورت  بیهوشی ، جزئیه، به خاطر اینکه کولونوسکوپی یه روش جراحی نبوده و نیاز به بیهوشی دراز مدت نیس.

آدمایی که دچار سرطان روده می شن، مطمئنا جون خود رو از دست میدن

این باور غلطه. اگه سرطان روده زود تشخیص داده و درمان شه، یعنی اینکه پولیپ در مراحل اولیه ورداشته شه، مریض ۹۰ تا ۱۰۰ درصد درمان می شه. با این حال وقتی که پولیپ از جداره روده عبور کرده و  متاستاز  (انتشار سلولای سرطانی در بدن) بسازه، شانس درمان به ۵ درصد می رسه. در این صورت نیاز به جراحی و  شیمی درمانی  هست.

به خاطر همین لازمه که آزمایشات و اقدامات پیشگیرانه انجام شه تا سرطان در مراحل اولیه شناسایی و درمان شه.

بدیش اینه سرطان کولون جزو سرطان هاییه که در سرتاسر دنیا قربونی میگیره، مثلا در کشوری مانند فرانسه روزانه ۴۶ نفر جون خود رو به دلیل دچار شدن به این مریضی از دست میدن.

آدمایی که دچار پولیپ روده هستن، حتما سرطان کولون دارن

این باور هم اشتباهه. آدمایی که  پولیپ روده  دارن، دچار سرطان کولون نیستن. به خاطر اینکه امکان داره این پولیپا خوش خیم و بدون علامت باشن. اما این احتمال هست که این پولیپا در پنج سال آینده رشد کرده و سرطانی شن.

در واقع، اول پولیپا ضایعات کوچیک مسطحی هستن که احتمال داره تبدیل به زگیل شن. درزمان عبور مدفوع و بر اثر تحریکاتی که به وجود میاد، این ضایعات تغییر کرده و سرطانی می شن. البته نمیشه حکم کلی داد.

اگه اندازه پولیپ کوچیک باشه، یعنی کمتر از پنج میلی متر، خطر کمتری مریض رو تهدید می کنه. اما وقتی که این پولیپ رشد کنه و اندازه اون به یه سانتی متر برسه، خطر بروز سرطان بیشتر می شه.

البته در بعضی موارد، پولیپایی هم وجود دارن که در رادیوگرافی دیده نمی شن، اما جزو سلولای سرطانی هستن.

مطمئنا کولونوسکوپی یا دوربینای جانشین کولونوسکوپی که به اندازه کپسول هستن و به وسیله مریض بلعیده می شن، بهترین روشای تشخیص این مریضی حساب می شن.

در نتیجه در قدم اول لازمه که پولیپا، اندازه اونا و بدخیم یا خوش خیم بودن شون مورد بررسی قرار بگیره و بعد در مورد سرطانی بودن اونا نظر داد.

وقتی که نشونه هایی موجود نیس، خطر هم موجود نیس

این باور به طور کامل اشتباهه. درسته که هممون فقط با مشاهده بعضی علائم به دکتر مراجعه می کنیم، اما بدیش اینه سرطان کولون مریضی خاموشی حساب می شه و علامت خاصی بروز نمی ده.

به خاطر اینکه این مریض به مرور در عرض چندین سال پیشرفت کرده و به مرحله بروز علائم می رسه.

اگه بررسیای دقیق در مراحل اولیه به وسیله کشت خون یا کولونوسکوپی انجام نگیره، احتمال کشف تومورهای کوچیک از روی علائم موجود نیس.

پس لازمه قبل اینکه سرطان پیشرفت کرده و به آخرین مرحله برسه، نسبت به کشف و درمان اون اقدام شه.

به نظر کارشناسان، پیشگیری از دچار شدن به این نوع سرطان، بهترین روش واسه مقابله با اون حساب می شه.

سرطان کولون مخصوص افراد سالمنده

این باور هم هم درست و هم غلطه. سرطان کولون در بین افراد سن و سال دار رواج بیشتری داره. در واقع بیشترین مرگ و میر به وجود اومده به وسیله این مریضی در افراد بالای ۵۰ سال دیده شده.

هر چی سن بالاتر میره، احتمال دچار شدن به این مریضی هم زیاد می شه. اما از سن ۳۰ سالگی خطر دچار شدن به سرطان کولون در هر ۱۰ سال از زندگی دو برابر می شه.

البته قبل از ۵۰ سالگی احتمال دچار شدن به این سرطان، ۱۵ تا ۲۰ درصده. با این حال در بین بیماران، افراد ۲۷ و ۳۰ ساله هم دیده شده.

الکل خطر دچار شدن به سرطان کولون رو زیاد می کنه

این باور درسته.  الکل  ذخیره  فولات  و  ویتامین B  بدن رو کم می کنه. بهتره بدونین که این ویتامین مانع از دچار شدن به سرطان کولون می شه و کمبود اون بدن رو به زحمت میندازه.

علاوه بر این، الکل آسیب پذیری DNA رو در مقابل عوامل سرطان زا شدید شدن می کنه. به نظر محققان، مصرف کننده های افراطی الکل به اندازه ۲۰ درصد بیشتر در برابر دچار شدن به سرطان کولون و سرطانای دیگه قرار می گیرن.

.

منبع : hidoctor.ir

Post Author : ماه نشان

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *